اخبار و مطالب ایالات متحده
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

پرسش و پاسخ رایج در رابطه با حکم دادگاه عالی آمریکا در رابطه با محدودیت سفر
 


همانطورکه بسیاری از افراد مطلع هستند حکم اخیر دادگاه عالی امریکا محدودیت های جدیدی را در رابطه با سفر اتباع ۶ کشور خاص اعمال کرده است. مطابق این حکم اتباع این کشورها که ایران شامل آن نیز می باشد برای سفر به آمریکا نیازمند نشان دادن یک رابطه ی اصیل با یک شخص یا اشخاص یا با یک موسسه، شرکت ویا نهاد آمریکایی می باشند. اگرچه که هنوز ابهامات بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد اما این حکم بدین معناست که هر فردی که قصد ورود به آمریکا را دارد باید از خود سئوال کند که آیا می توانم یک رابطه ی اصیل و واقعی با شخص حقیقی یا حقوقی در آمریکا نشان دهم یا خیر؟ در حال حاضر ساده ترین مثالی که در اینمورد می توان زد شاید درخواست ویزای توریستی تنها به قصد گردش در آمریکا باشد. بعنوان مثال آقای الف می توانست قبل از اجرایی شدن این حکم به راحتی درخواست ویزای توریستی بدهد بدون اینکه نیاز داشته باشد تا رابطه ی اصیلی را با شخصی یا ارگانیزیشنی در آمریکا نشان دهد. آنچه از نص قانون بر می آید این است که توریست هایی که صرفا به قصد توریستی وارد آمریکا می شدند دیگر اجازه ی ورود نخواهند داشت چرا که مطابق قوانین جدید هیچ رابطه ایی بین این شخص و آمریکا وجود ندارد. بهرحال آنچه که مسلم است این است که باید بزودی دستورالعمل های جدید صادر شود چرا که صرف اینکه شخص فرد یا نهاد اسپانسرکننده ایی در آمریکا ندارد به این معنا نیست که او هیچ رابطه ی اصیلی با آمریکا نخواهد داشت. یک مثال خوب در این مورد دانشجویان پزشکی خواهند بود که تنها و صرفا برای نشستن در آزمون پزشکی به آمریکا می آیند در حالیکه ممکن است نه قوم و خویشی در آمریکا داشته باشند نه پیشنهاد کاری از جانب موسسات و شرکت های آمریکایی.
 
 بطور کلی برای اخذ ورود به آمریکا متقاضی باید یکی از دو رابطه ی زیر را اثبات کند:
اول: داشتن رابطه ی اصیل با یک شخص در آمریکا
مطابق رای اخیر دادگاه عالی، چنانچه شخصی قصد ورود به آمریکا را داشته باشد باید یک نوع رابطه که بعنوان یک رابطه ی اصیل و بر پایه ی حسن نیت است را اثبات کند. مثلا باید نشان دهد که یک رابطه ی خانوادگی نزدیک با شخصی در آمریکا دارد. در ادامه دادگاه اعلام کرده است که اگر فردی قصد ماندن یا ملاقات با یکی از اعضای خانواده اش را دارد همانند همسر یا مادرشوهر، این رابطه یک رابطه ی اصیل محسوب می شود. اما متاسفانه دادگاه هنوز اعلام نکرده است که این رابطه تا چه اندازه باید نزدیک باشد یا بقولی تا اقوام درجه چند را شامل می شود.  
 
دوم: داشتن یک رابطه ی اصیل با یک نهاد در آمریکا
در رابطه با نهادها یا موسسات دادگاه اعلام کرده است که رابطه باید رسمی و مستند باشد نه اینکه تنها به قصد دور زدن محدودیت های منع سفر انجام گرفته باشد. داداگاه عالی صریحا اعلام کرده است که دانشجویان و کارجویان از این قاعده مستنثنی هستند مشروط بر اینکه دارای پذیرش از دانشگاه یا پیشنهاد کار از سوی کارفرمای آمریکایی باشند. دادگاه اعلام کرده است که هر گونه رابطه ایی با افراد یا موسسات که تنها به منظور فرار از محدودیت های سفر شکل گرفته باشد بعنوان رابطه ی اصیل محسوب نمیشود.
 
 
من گرین کارد دارم آیا من نیز باید یک رابطه ی اصیل نشان دهم؟
 خیر. افراد مقیم بطور کلی از این قانون مستنثنی هستند.
 
من پناهنده هستم آیا می توانم به راحتی سفر کنم؟
 بله. این قانون به افرادی که درخواست پناهندگی چه در داخل خاک آمریکا (اسایلم) داده اند و موفق به دریافت شده اند و چه از خارج از خاک امریکا (رفیوجی) داده اند و پرونده شان مورد قبول واقع شده است و همچنین کسانی که اخراجشان از آمریکا به حالت تعلیق در آمده است، اعمال نمی شود و تمام این افراد می توانند بدون نشان دادن رابطه ی اصیل به شخص یا شرکت سفر کنند. همچنین افراد پناهنده ی خارج از خاک آمریکا (رفیوجی) که دارای رابطه ی خانوادگی نزدیک با شخصی در آمریکا می باشند اجازه ی ورود خواهند داشت ولو سقف ۵۰ هزار پناهنده پر شده باشد. این رابطه جزو رابطه ی اصیل محسوب می شود.
در عین حال پناهجویانی که مجاز به ورود به آمریکا هستند و رابطه ایی با مراکز و سازمانهای پناهندگی در داخل خاک آمریکا دارند ممکن است که این رابطه شان بعنوان یک رابطه ی اصیل محسوب شود. اما دادگاه عالی هنوز بطور خاص از مراکز پناهندگی آمریکا بعنوان موسسات مورد تایید (در قانون) نام نبرده است. در نتیجه ممکن است این افراد نتوانند براحتی رابطه ی اصیل خود را با اینگونه ارگان ها اثبات نمایند.  
 
من دارای مدارک سفر (تراول داکیومنت) هستم. آیا باید رابطه ی اصیل نشان دهم؟
 خیر. اگر دارای مدارک معتبر سفر هستید می توانید بدون اثبات رابطه ی اصیل سفر کنید. اما دقت کنید که در کل سفرکردن با مدارک سفر (ادونس پارول) تضمینی برای ورود به خاک آمریکا نیست. دولت آمریکا این حق را محفوظ دارد که از ورود اشخاصی که با مدرک Advance Parol وارد می شوند جلوگیری بنماید.
 
من میخواهم با ویزای غیر مهاجرتی تجارت/بیزنس (ویزای اچ، ال، ایی، او، پی، کیو، آر) وارد خاک آمریکا شوم. آیا مشکلی در ارتباط با اثبات این رابطه خواهم داشت؟
خیر. دادگاه صریحا اعلام کرده است که چنانچه فرد متقاضی دارای یک پیشنهاد کار رسمی از یک کارفرما باشد این رابطه یک رابطه ی اصیل محسوب خواهد شد. همچنین اگر فرد خواهان شرکت در یک کنفرانس باشد یا بخواهد بعنوان سخنران یا استاد مدعو درخواست ویزای بی بدهد، مادامیکه بتواند مدرک و ادله نشان دهد مانند دعوتنامه ی کنفرانس که یک رابطه ی اصیلی را با یک نهاد یا موسسه ایجاد کرده است برای ویزا مشکلی نخواهد داشت.
 
عموی من در ایران است و یک کیس National Interest Waiver دارد که در حال حاضر در مرحله ی ویزا می باشد. آیا این محدودیت شامل او نیز می شود؟ 
متاسفانه هنوز هیچ دستورالعمل روشنی مبنی بر اینکه  آیا این محدودیت بر افرادی که دارای ویزای مهاجرتی کاری هستند اما نیازی به کارفرما ندارند ابلاغ نشده است. هنوز به طور واضح مشخص نیست که آیا ارتباط این افراد با امریکا در حالیکه هیچگونه پیشنهاد کاری هم ندارند اصیل محسوب می شود یا خیر. در اینمورد منتظر ابلاغ راهنما در وزارت امور خارجه و امنیت مرزی هستیم.
 
من می خواهم از طریق سرمایه گذاری اقدام کنم. آیا اثبات رابطه ی اصیل برای من الزامی است؟
 این مورد نیز از مواردی است که هنوز دستورالعمل مشخصی برایش صادر نشده است. بطور کلی دو نوع روش برای سرمایه گذاری موجود است: یکی از طریق سرمایه گذاری مستقیم و دیگری از طریق سرمایه گذاری در مراکز منطقه ایی. شاید اگر قرار باشد محدودیتی در این نوع ویزا اعمال شود بیشتر سرمایه گذاری مستقیم را در بر بگیرد تا سرمایه گذاری در مراکز منطقه ایی که البته این تنها یک حدس و گمان است. در این رابطه نیز باید منتظر ارائه ی دستورالعمل از جانب اداره ی امنیت مرزی و وزارت خارجه باشیم.
 
در حال حاضر در حال اقدام برای گرین کارد از طریق نخبگان/ورزشکاران هستم. آیا دیگر نمی توانم کیسم را پیگری کنم؟
 اینکه شخصی که از طریق ای بی وان (نخبگان، هنرمندان) درخواست گرین کارد نموده و حال باید رابطه ی اصیل را نشان دهد نیز بسیار مبهم است. در حال حاضر هیچ منع صریحی در این مورد نیز صورت نگرفته است و آنچه همگان تمایل به آن دارند تفسیر مضیق قانون است. یعنی قانون جوری تفسیر شود که تا جای ممکن افراد کمتری را در بربگیرد. انجمن وکلای مهاجرت آمریکا به وکلا توصیه می کند تا اصل را بر این بگذارند که قانون محدودیت بر این افراد اعمال نمیشود مگر خلاف آن اعلام شود.
 
پرونده ی نامزدی من در دست اداره ی مهاجرت است. آیا من باید مدرک خاصی برای اثبات رابطه نشان دهم؟
 خیر. همینکه یک شهروند آمریکا برای ویزای نامزدی شما اقدام کرده است مدرک مستدلی برای اثبات اصیل بودن رابطه بین شما و نامزدتان است. جای نگرانی برای افرادی که درخواست ویزای نامزدی کرده اند وجود ندارد.
 
در حال حاضر در آمریکا دانشجو هستم. آیا می توانم به خارج از آمریکا سفر کنم؟
 بله. قانون صریحا اعلام کرده است که این محدودیت به افرادی که دارای پذیرش معتبر از دانشگاههای آمریکا هستند اعمال نمیشود. اما آنچه که باید به آن توجه شود این است که چنانچه ویزای یکبار ورود دارید خروج از آمریکا در حال حاضر پر ریسک تر از همیشه خواهد بود.
 
من سیتی زن آمریکا هستم. آیا می توانم برای پدر و مادرم که ساکن ایران هستند درخواست ویزای توریستی بدهم؟ قصد درخواست سیتیزنی را برایشان ندارم.
 بله. شما می توانید برای والدین درخواست ویزای توریستی نیز بدهید. مدارک عرفی که سفارت درخواست می کند نشان دهنده ی وجود رابطه بین شما و والدینتان خواهد بود.
 
در حال حاضر در آمریکا دانشجو هستم. لطفا بگویید چه مدارکی برای اثبات رابطه بین من و والدینم نیاز است اگر که پدر و مادرم بخواهند درخواست ویزای توریستی بدهند؟
 توصیه ی ما این است که هرچه مدرک بیشتر، بهتر! مطمئن شوید که کپی شناسنامه ها به همراه ترجمه ی انگلیسی را به همراه دارند. این شاید یکی از بهترین مدارکی است که نشان میدهد شما فرزند آنها هستید. علاوه بر این اگر همچنان دارای حساب مشترکی با پدر و مادرتان هستید یک کپی از گردش حساب را ضمیمه کنید. مطمئن شوید پدر یا مادرتان از محل دانشگاه تحصیلتان اطلاع دارند (اسم دانشگاه، شهر، ایالت، رشته  و مقطع تحصیلی شما) همچنین می توانید یک کپی از گواهینامه ی آمریکا یا کارد دانشجویی تان را برای پدر و مادرتان بفرستید تا همراه خود به سفارت ببرند.
 
حال با وجود این حکم جدید تکلیف چیست و چطور می توانیم مطمئن شویم که نیاز به اثبات رابطه داریم یا خیر؟
 در حال حاضر و بدون راهکارهای رسمی ارائه شده از طرف مقامات دولت هیچ حدس و گمانی صحیح نخواهد بود. تا زمانی که دستورالعمل دقیق از جانب وزارت خارجه و اداره ی امنیت مرزی بدست عموم نرسد نمی توان بطور قطع از تغییری سخن گفت. امیدواریم بتوانیم بزودی با آپدیت جدید به رفع ابهامات بپردازیم. 
 
 
 
 
 

 

غزال مهرانی

وکیل رسمی مهاجرت از ایالت میشیگان

www.mehranilaw.com

 


نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  [email protected]
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)