اخبار و مطالب ایالات متحده
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpgپرزیدنت ترامپ در حال ارائه طرحی به سنای آمریکاست که تحولی بزرگ را در مهاجرت قانونی به آمریکا در پی خواهد داشت
این طرح، در نظر دارد، مهاجرت قانونی اعضای خانواده افراد مقیم در آمریکا را محدود کند و برنامه لاتاری گرین کارت را حذف کند. در گزارش سی ان ان، اشاره شده است که بیشتر هدف پرزیدنت ترامپ حذف مهاجرانی است که بدون مهارت خاصی وارد امریکا می شوند و حضور آنها سودی برای کشور ندارد.
پرزیدنت ترامپ در نظر دارد سیستمی را طراحی کند که مهاجران در صورت داشتن مهارت های لازم با به دست آوردن امتیاز لازم بتوانند وارد آمریکا شوند. یعنی ورود به آمریکا فقط در صورتی که فرد شایسته آن باشد امکان پذیر شود نه به صورت قرعه کشی. گمان زده می شود، از شرطهای ورود به آمریکا دانش کافی از زبان انگلیسی و داشتن مدرک تحصیلی معینی باشد.
از سوی دیگر، این طرح علاوه بر اینکه به نظر می رسد حتی اعضای درجه یک خانواده، شامل همسر و فرزندان افراد مقیم در آمریکا را نیز در برخواهد بگیرد، در نظر دارد تا برنامه لاتاری گرین کارت آمریکا را حذف و با سیستم جدید گزینشی آمریکا جایگزین سازد.
در یکی دیگر از بندهای این طرح، مهاجران، تا 5 سال نخواهند توانست از خدمات رفاه اجتماعی ایالات متحده برخوردار شوند

سناتورها، کاتن از آرکانزا و پردو از جورجیا تهیه کننده پیش نویس اولیه این طرح هستند اعلام کردند با توجه به ترکیب جمهوری خواه سنا، این طرح به احتمال زیاد به تصویب خواهد رسید. این طرح که به قانون RAISE نامیده شده است، در نظر دارد تا تعداد مهاجران به آمریکا را به 50% کاهش دهد

برای آگاهی از جزییات بیشتر این قانون در آینده، با صفحه فیسبوک ما در اینجا همراه باشیدپرسش و پاسخ رایج در رابطه با حکم دادگاه عالی آمریکا در رابطه با محدودیت سفر
 


همانطورکه بسیاری از افراد مطلع هستند حکم اخیر دادگاه عالی امریکا محدودیت های جدیدی را در رابطه با سفر اتباع ۶ کشور خاص اعمال کرده است. مطابق این حکم اتباع این کشورها که ایران شامل آن نیز می باشد برای سفر به آمریکا نیازمند نشان دادن یک رابطه ی اصیل با یک شخص یا اشخاص یا با یک موسسه، شرکت ویا نهاد آمریکایی می باشند. اگرچه که هنوز ابهامات بسیار زیادی در این رابطه وجود دارد اما این حکم بدین معناست که هر فردی که قصد ورود به آمریکا را دارد باید از خود سئوال کند که آیا می توانم یک رابطه ی اصیل و واقعی با شخص حقیقی یا حقوقی در آمریکا نشان دهم یا خیر؟ در حال حاضر ساده ترین مثالی که در اینمورد می توان زد شاید درخواست ویزای توریستی تنها به قصد گردش در آمریکا باشد. بعنوان مثال آقای الف می توانست قبل از اجرایی شدن این حکم به راحتی درخواست ویزای توریستی بدهد بدون اینکه نیاز داشته باشد تا رابطه ی اصیلی را با شخصی یا ارگانیزیشنی در آمریکا نشان دهد. آنچه از نص قانون بر می آید این است که توریست هایی که صرفا به قصد توریستی وارد آمریکا می شدند دیگر اجازه ی ورود نخواهند داشت چرا که مطابق قوانین جدید هیچ رابطه ایی بین این شخص و آمریکا وجود ندارد. بهرحال آنچه که مسلم است این است که باید بزودی دستورالعمل های جدید صادر شود چرا که صرف اینکه شخص فرد یا نهاد اسپانسرکننده ایی در آمریکا ندارد به این معنا نیست که او هیچ رابطه ی اصیلی با آمریکا نخواهد داشت. یک مثال خوب در این مورد دانشجویان پزشکی خواهند بود که تنها و صرفا برای نشستن در آزمون پزشکی به آمریکا می آیند در حالیکه ممکن است نه قوم و خویشی در آمریکا داشته باشند نه پیشنهاد کاری از جانب موسسات و شرکت های آمریکایی.
 
 بطور کلی برای اخذ ورود به آمریکا متقاضی باید یکی از دو رابطه ی زیر را اثبات کند:
اول: داشتن رابطه ی اصیل با یک شخص در آمریکا
مطابق رای اخیر دادگاه عالی، چنانچه شخصی قصد ورود به آمریکا را داشته باشد باید یک نوع رابطه که بعنوان یک رابطه ی اصیل و بر پایه ی حسن نیت است را اثبات کند. مثلا باید نشان دهد که یک رابطه ی خانوادگی نزدیک با شخصی در آمریکا دارد. در ادامه دادگاه اعلام کرده است که اگر فردی قصد ماندن یا ملاقات با یکی از اعضای خانواده اش را دارد همانند همسر یا مادرشوهر، این رابطه یک رابطه ی اصیل محسوب می شود. اما متاسفانه دادگاه هنوز اعلام نکرده است که این رابطه تا چه اندازه باید نزدیک باشد یا بقولی تا اقوام درجه چند را شامل می شود.  
 
دوم: داشتن یک رابطه ی اصیل با یک نهاد در آمریکا
در رابطه با نهادها یا موسسات دادگاه اعلام کرده است که رابطه باید رسمی و مستند باشد نه اینکه تنها به قصد دور زدن محدودیت های منع سفر انجام گرفته باشد. داداگاه عالی صریحا اعلام کرده است که دانشجویان و کارجویان از این قاعده مستنثنی هستند مشروط بر اینکه دارای پذیرش از دانشگاه یا پیشنهاد کار از سوی کارفرمای آمریکایی باشند. دادگاه اعلام کرده است که هر گونه رابطه ایی با افراد یا موسسات که تنها به منظور فرار از محدودیت های سفر شکل گرفته باشد بعنوان رابطه ی اصیل محسوب نمیشود.
 
 
من گرین کارد دارم آیا من نیز باید یک رابطه ی اصیل نشان دهم؟
 خیر. افراد مقیم بطور کلی از این قانون مستنثنی هستند.
 
من پناهنده هستم آیا می توانم به راحتی سفر کنم؟
 بله. این قانون به افرادی که درخواست پناهندگی چه در داخل خاک آمریکا (اسایلم) داده اند و موفق به دریافت شده اند و چه از خارج از خاک امریکا (رفیوجی) داده اند و پرونده شان مورد قبول واقع شده است و همچنین کسانی که اخراجشان از آمریکا به حالت تعلیق در آمده است، اعمال نمی شود و تمام این افراد می توانند بدون نشان دادن رابطه ی اصیل به شخص یا شرکت سفر کنند. همچنین افراد پناهنده ی خارج از خاک آمریکا (رفیوجی) که دارای رابطه ی خانوادگی نزدیک با شخصی در آمریکا می باشند اجازه ی ورود خواهند داشت ولو سقف ۵۰ هزار پناهنده پر شده باشد. این رابطه جزو رابطه ی اصیل محسوب می شود.
در عین حال پناهجویانی که مجاز به ورود به آمریکا هستند و رابطه ایی با مراکز و سازمانهای پناهندگی در داخل خاک آمریکا دارند ممکن است که این رابطه شان بعنوان یک رابطه ی اصیل محسوب شود. اما دادگاه عالی هنوز بطور خاص از مراکز پناهندگی آمریکا بعنوان موسسات مورد تایید (در قانون) نام نبرده است. در نتیجه ممکن است این افراد نتوانند براحتی رابطه ی اصیل خود را با اینگونه ارگان ها اثبات نمایند.  
 
من دارای مدارک سفر (تراول داکیومنت) هستم. آیا باید رابطه ی اصیل نشان دهم؟
 خیر. اگر دارای مدارک معتبر سفر هستید می توانید بدون اثبات رابطه ی اصیل سفر کنید. اما دقت کنید که در کل سفرکردن با مدارک سفر (ادونس پارول) تضمینی برای ورود به خاک آمریکا نیست. دولت آمریکا این حق را محفوظ دارد که از ورود اشخاصی که با مدرک Advance Parol وارد می شوند جلوگیری بنماید.
 
من میخواهم با ویزای غیر مهاجرتی تجارت/بیزنس (ویزای اچ، ال، ایی، او، پی، کیو، آر) وارد خاک آمریکا شوم. آیا مشکلی در ارتباط با اثبات این رابطه خواهم داشت؟
خیر. دادگاه صریحا اعلام کرده است که چنانچه فرد متقاضی دارای یک پیشنهاد کار رسمی از یک کارفرما باشد این رابطه یک رابطه ی اصیل محسوب خواهد شد. همچنین اگر فرد خواهان شرکت در یک کنفرانس باشد یا بخواهد بعنوان سخنران یا استاد مدعو درخواست ویزای بی بدهد، مادامیکه بتواند مدرک و ادله نشان دهد مانند دعوتنامه ی کنفرانس که یک رابطه ی اصیلی را با یک نهاد یا موسسه ایجاد کرده است برای ویزا مشکلی نخواهد داشت.
 
عموی من در ایران است و یک کیس National Interest Waiver دارد که در حال حاضر در مرحله ی ویزا می باشد. آیا این محدودیت شامل او نیز می شود؟ 
متاسفانه هنوز هیچ دستورالعمل روشنی مبنی بر اینکه  آیا این محدودیت بر افرادی که دارای ویزای مهاجرتی کاری هستند اما نیازی به کارفرما ندارند ابلاغ نشده است. هنوز به طور واضح مشخص نیست که آیا ارتباط این افراد با امریکا در حالیکه هیچگونه پیشنهاد کاری هم ندارند اصیل محسوب می شود یا خیر. در اینمورد منتظر ابلاغ راهنما در وزارت امور خارجه و امنیت مرزی هستیم.
 
من می خواهم از طریق سرمایه گذاری اقدام کنم. آیا اثبات رابطه ی اصیل برای من الزامی است؟
 این مورد نیز از مواردی است که هنوز دستورالعمل مشخصی برایش صادر نشده است. بطور کلی دو نوع روش برای سرمایه گذاری موجود است: یکی از طریق سرمایه گذاری مستقیم و دیگری از طریق سرمایه گذاری در مراکز منطقه ایی. شاید اگر قرار باشد محدودیتی در این نوع ویزا اعمال شود بیشتر سرمایه گذاری مستقیم را در بر بگیرد تا سرمایه گذاری در مراکز منطقه ایی که البته این تنها یک حدس و گمان است. در این رابطه نیز باید منتظر ارائه ی دستورالعمل از جانب اداره ی امنیت مرزی و وزارت خارجه باشیم.
 
در حال حاضر در حال اقدام برای گرین کارد از طریق نخبگان/ورزشکاران هستم. آیا دیگر نمی توانم کیسم را پیگری کنم؟
 اینکه شخصی که از طریق ای بی وان (نخبگان، هنرمندان) درخواست گرین کارد نموده و حال باید رابطه ی اصیل را نشان دهد نیز بسیار مبهم است. در حال حاضر هیچ منع صریحی در این مورد نیز صورت نگرفته است و آنچه همگان تمایل به آن دارند تفسیر مضیق قانون است. یعنی قانون جوری تفسیر شود که تا جای ممکن افراد کمتری را در بربگیرد. انجمن وکلای مهاجرت آمریکا به وکلا توصیه می کند تا اصل را بر این بگذارند که قانون محدودیت بر این افراد اعمال نمیشود مگر خلاف آن اعلام شود.
 
پرونده ی نامزدی من در دست اداره ی مهاجرت است. آیا من باید مدرک خاصی برای اثبات رابطه نشان دهم؟
 خیر. همینکه یک شهروند آمریکا برای ویزای نامزدی شما اقدام کرده است مدرک مستدلی برای اثبات اصیل بودن رابطه بین شما و نامزدتان است. جای نگرانی برای افرادی که درخواست ویزای نامزدی کرده اند وجود ندارد.
 
در حال حاضر در آمریکا دانشجو هستم. آیا می توانم به خارج از آمریکا سفر کنم؟
 بله. قانون صریحا اعلام کرده است که این محدودیت به افرادی که دارای پذیرش معتبر از دانشگاههای آمریکا هستند اعمال نمیشود. اما آنچه که باید به آن توجه شود این است که چنانچه ویزای یکبار ورود دارید خروج از آمریکا در حال حاضر پر ریسک تر از همیشه خواهد بود.
 
من سیتی زن آمریکا هستم. آیا می توانم برای پدر و مادرم که ساکن ایران هستند درخواست ویزای توریستی بدهم؟ قصد درخواست سیتیزنی را برایشان ندارم.
 بله. شما می توانید برای والدین درخواست ویزای توریستی نیز بدهید. مدارک عرفی که سفارت درخواست می کند نشان دهنده ی وجود رابطه بین شما و والدینتان خواهد بود.
 
در حال حاضر در آمریکا دانشجو هستم. لطفا بگویید چه مدارکی برای اثبات رابطه بین من و والدینم نیاز است اگر که پدر و مادرم بخواهند درخواست ویزای توریستی بدهند؟
 توصیه ی ما این است که هرچه مدرک بیشتر، بهتر! مطمئن شوید که کپی شناسنامه ها به همراه ترجمه ی انگلیسی را به همراه دارند. این شاید یکی از بهترین مدارکی است که نشان میدهد شما فرزند آنها هستید. علاوه بر این اگر همچنان دارای حساب مشترکی با پدر و مادرتان هستید یک کپی از گردش حساب را ضمیمه کنید. مطمئن شوید پدر یا مادرتان از محل دانشگاه تحصیلتان اطلاع دارند (اسم دانشگاه، شهر، ایالت، رشته  و مقطع تحصیلی شما) همچنین می توانید یک کپی از گواهینامه ی آمریکا یا کارد دانشجویی تان را برای پدر و مادرتان بفرستید تا همراه خود به سفارت ببرند.
 
حال با وجود این حکم جدید تکلیف چیست و چطور می توانیم مطمئن شویم که نیاز به اثبات رابطه داریم یا خیر؟
 در حال حاضر و بدون راهکارهای رسمی ارائه شده از طرف مقامات دولت هیچ حدس و گمانی صحیح نخواهد بود. تا زمانی که دستورالعمل دقیق از جانب وزارت خارجه و اداره ی امنیت مرزی بدست عموم نرسد نمی توان بطور قطع از تغییری سخن گفت. امیدواریم بتوانیم بزودی با آپدیت جدید به رفع ابهامات بپردازیم. 
 
 
 
 
 

 

غزال مهرانی

وکیل رسمی مهاجرت از ایالت میشیگان

www.mehranilaw.com

 شعب اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده
برای مشاهده آدرس دقیق، ابتدا بر روی ایالت خود زوم کنید و سپس روی آیکون قرمز داخل ایالت کلیک کنید
داده های نقشه از وبسایت Iranelection می باشد
برای عضویت در فیسبوک ایرانیان امریکا به اینجا مراجعه کنید


Image result for us visaپس از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای ممنوعیت موقت ورود اتباع چند کشور مسلمان از جمله ایران، مراجعه اتباع این کشورها برای سفر به آمریکا به میزان قابل توجهی کم شده و صدور ویزا برای ایرانی‌ها نیز کاهش ۵۲ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بریت بارت، شمار صدور ویزای غیرمهاجرتی آمریکا برای اتباع کشورهای شش کشور مسلمان پس از اجرایی شدن دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای ممنوعیت ورود اتباع این کشورها کاهش قابل توجهی داشته است.

دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ چند روز پس از روی کار آمدنش دستور ممنوعیت ورود اتباع ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان ممنوعیت ورود پناهجویان را به خاک آمریکا صادر کرد که با واکنش‌های زیادی از سوی جامعه بین‌الملل و آمریکایی‌ها مواجه شد.

چند دادگاه فدرال در آمریکا در پی اجرایی شدن این دستور به طور جداگانه با صدور احکامی اجرای آن را به حالت تعلیق در آورده‌اند. طبق قوانین این کشور دولت نمی‌تواند بر اساس نژاد یا مذهب مانع از ورود آن‌ها به آمریکا شود.

بر اساس این گزارش صدور ویزا برای ایرانی‌ها ۵۲ درصد کاهش داشته است و مردم این کشور برای سفر به آمریکا باید ماه‌ها در انتظار تکمیل بررسی‌های بین‌ سازمانی باشند.

ترامپ به تازگی در صفحه توییتر خود از این تصمیمش دفاع کرده و آن را برای محافظت از امنیت آمریکا لازم دانسته است.

دیوان عالی آمریکا نیز قرار است به رای دادگاه‌های فدرال که مانع از اجرای دستور مهاجرتی ترامپ شده‌اند رسیدگی کند.

اشتغال دانشجویان خارجی در آمریکا

اگر دانشجوی خارجی هستید که در آمریکا درس می‌خوانید، فرصت کار پاره وقت را دارید اما یادتان باشد کار کردن دانشجویان در امریکا بسته به  شرایط ویزایشان محدود است. به عنوان یک دانشجو در امریکا این یک "باید" است که از تمامی الزامات و محدودیت‌های مربوط به ویزایتان مطلع باشید!


قوانین آمریکا برای به کار گیری ویزای F1 دانشجویان

بیشترین دانشجویان خارجی ویزای F1 دارند که یک ویزای غیرمهاجرتی به نام ویزای دانشجویی است. دارندگان ویزای دانشجویی F1 اجازه کار در ایالات متحده را دارند اما فقط تحت شرایطی مشخص و طبق مقررات و محدودیت‌هایی که سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده صادر کرده است.
در اصل، تمام شغل‌ها مشروط و محدود به ویزای F-1 شما است. در طی مدت اقامت شما به عنوان یک دانشجو با ویزای F-1 انواع مختلفی از شغل ها در ایالات متحده تحت قوانینی خاص برای دانشجویان فراهم است. شغل‌های مربوط به فضای داخل  دانشگاه (on campus) در دسترس‌ ترین شغل‌ ها هستند ولی برای افرادی که می خواهند خارج از فضای دانشگاه کار کنند 4 گزینه دیگر وجود دارد:
∙ استخدام در هنگام تحصیل (CPT)
∙ استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی (OPT)
∙ استخدام در شرایط سخت مالی
∙ استخدام در موسسات بین‌المللی


الف) استخدام در کمپ دانشگاه
استخدام در فضای دانشگاه آزادان ه‌ترین موقعیت شغلی است که از نظر مقررات سازمان مهاجرت کاملا مجاز می باشد و نیازی به تایید سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده ندارد. با این حال، اگرچه ویزای F-1 امتیاز استخدام در فضای دانشگاه را فراهم می کند، فرصت های استخدام در فضای دانشگاه در بیشتر دانشگاه ها محدود است. حتی اگر بتوانید شغلی در فضای دانشگاه به دست آورید شاید نتوانید به عنوان منبع درآمد سالانه روی آن حساب کنید و معمولا این شغل‌ها به رشته و مطالعاتتان مربوط نیست. در بعضی دانشگاه ها لازم است قبل از قبول کردن هر شغلی در فضای دانشگاه از دفتر دانشجویان خارجی اجازه بگیرید و ممکن است چنین شغل‌هایی در ترم یا سال اول تحصیلی دانشجو مجاز نباشد.
یک دانشجو با ویزای F-1 مقید به قوانین زیر است:
 1. شما باید وضعیت اعتبار ویزای F-1 را حفظ کنید.
 2. شما می‌توانید در دوره تحصیلی دانشگاه ها در هفته 20 ساعت کار کنید.
 3. امکان ندارد آن شغل از یک ساکن آمریکایی گرفته و به شما داده شود.
تعریف شغلی در فضای دانشگاه شامل موارد زیر است:
∙ انجام کاری در محل دانشگاه مشخصا مربوط به  دانشگاه شما است (شامل کارهای مربوط به کمک هزینه تحصیلی یا دستیاری).
∙ انجام کاری در محل شرکت‌های تجاری که خدماتی را مثل کتاب فروشی یا کافه‌ تریا به دانشجویان در داخل کمپ دانشگاه ارائه می‌دهند (شغل در محل شرکت‌های تجاری که خدمات مستقیم به دانشجویان ارائه نمی‌دهد مثل شرکت ساخت و ساز سازنده ساختمان دانشگاه، به عنوان شغلی در فضای دانشگاه طبق مقررات در نظر گرفته نمی‌شود).
∙ انجام کاری در خارج از فضای دانشگاه که از لحاظ آموزشی به دانشگاه وابسته است. وابستگی آموزشی باید به برنامه تحصیلی مقرر شده یا پروژه‌های قراردادی سرمایه گذاری شده برای تحقیقات در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری مربوط باشد. در هر صورت، این شغل باید بخش جدایی ناپذیر از برنامه آموزشی و تحصیلی دانشجو باشد.
از آنجایی که وضعیت شما همیشه مشروط به حمایت دانشگاه از شماست، باید قبل از اقدام یا پذیرش هر شغلی به دنبال راهنمایی و اجازه از دفتر دانشجویان خارجی باشید و از آنها بخواهید هر گونه مورد مبهمی را برای شما بیان کنند. همچنین برای اطمینان از اینکه تمام فرم‌های مناسب سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را ارسال کرده و هر تاییدیه لازم از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده را دریافت کرده‌اید به راهنمایی دانشگاهتان نیاز دارید.ب) استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی (OPT)
دانشجویان خارجی در ایالات متحده با وضعیت ویزای F-1 اجازه کار خارج از فضای دانشگاه به صورت استخدام موقت بعد از فارغ‌التحصیلی(OPT) را هم در طول و هم بعد از تکمیل تحصیلاتشان دارند. مقررات تعیین شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده حاکم بر اجرای OPT است و تمام مشاغل OPT به تایید قبلی از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده و دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان نیاز دارند.
شما می‌توانید بعد از گذشت حداقل 9 ماه از ثبت‌نامتان برای OPT درخواست کنید اما تا زمانی که مدرک تایید شغلتان(EAD) را از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده دریافت نکرده‌اید نمی‌توانید کارتان را شروع کنید. همچنین به منظور شروع کار به صورت OPT باید حداقل یک سال از ثبت نامتان گذشته باشد. برای درخواست مدرک تایید شغلتان به صورت OPT، نیازی به پیشنهاد کاری ندارید و استخدام موقت شما بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند در هر کجای ایالات متحده انجام شود. زودتر شروع کنید؛ سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده 90 روز را برای رسیدگی به درخواست شما صرف می‌کند. از نزدیک با دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان در ارتباط باشید. تا زمانی که در آمریکا هستید مجوز هر کاری که انجام می‌دهید بر اساس حفظ وضعیت قانونی ویزای F-1 است و  دفتر دانشجویان خارجی شما برای کمک به حفظ این وضعیت در طول اقامتتان آنجا است.


شرایط عمومی برای احراز OPT:
 1. شغل باید "مستقیما" به رشته دانشجو مرتبط باشد.
 2. دانشجو باید وضعیت قانونی ویزای F-1 را حفظ کند.
 3. دانشجو باید قبل از انجام تمام کارهای فارغ التحصیلی برای OPT درخواست کند.
 4. دانشجویانی که در برنامه تحصیلی تمام وقت 12 ماهه استخدام در هنگام تحصیل (CPT)  شرکت کرده‌اند واجد شرایط OPT نیستند.
 5. OPT در مجموع تا 12 ماه به طور تمام وقت مجاز است؛ OPT پاره وقت(تا زمانی که هنوز در دانشگاه باشید) OPT تمام وقت کنونی را با نیمی از کار پاره‌ وقت کاهش می‌دهد (برای مثال، اگر 6 ماه کار پاره‌ وقت می‌کردید، می‌توانید تا 9 ماه کار تمام وقت انجام دهید).
دانشجویان می‌توانند به مدت 12 ماه OPT برای هر سطح پیاپی از مدرک دریافت شده تایید شوند؛ برای مثال، شما می‌توانید 12 ماه OPT را بعد از دریافت مدرک فارغ‌التحصلیتان انجام دهید. ولی با این حال OPT پیش از فارغ التحصیلی (دانشجویان هنوز در دانشگاه هستند) وOPT پس از فارغ التحصیلی (دانشجویانی که مدرک تکمیل شده‌ شان را دارند) هر کدام مقررات متفاوتی دارند:
OPT قبل از فارغ التحصیلی:
∙ دانشجویان باید در دانشگاه تمام وقت ثبت‌نام شده باشند.
∙دانشجویان می‌توانند در دوره تحصیلی دانشگاه در هفته 20 ساعت کار کنید.
∙ دانشجویان می‌توانند در طول تابستان و دیگر فرجه‌ها تمام وقت کار کنند (تا زمانی که بعد از استراحت به دانشگاه برگردند).
∙ دانشجویان می‌توانند پس از تکمیل دوره کار، اگر هنوز پایان نامه یا رساله‌ای نیاز باشد و در صورتی که دانشجو روندی عادی را برای اخذ مدرک طی کند، تمام وقت کار کنند.


OPT پس از فارغ التحصیلی:
∙ پس از تکمیل مدرکتان، کار موقت بعد از فارغ‌التحصیلی باید تمام وقت باشد(40 ساعت/هفته)
∙ تمام کسانی که شرایط  دوره OPT را دارند باید ظرف 14 ماه پس از فارغ‌التحصیلی پایان یابد.
∙ درخواست‌هایOPT  پس از  فارغ‌التحصیلی باید قبل از تکمیل مدرک از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده دریافت شده باشد.
نکته آخر: از مقررات حاکم بر سفر دانشجویان با ویزای F-1 آگاه باشید. اگر کشور را پس از تکمیل مدرکتان اما قبل از دریافت  مدرک تایید شغلتان (EAD) و پیدا کردن شغلی ترک کردید ممکن است دوباره پذیرفته نشوید. شما می‌توانید کشور را پس از تمکیل مدرکتان، اگر مدرک تایید شغل و شغلی داشته باشید ترک کنید، اما مطمئن شوید همه چیزهایی را که برای دوباره برگشتن لازم است آورده‌اید. (پاسپورت معتبر، کارت معتبر مدرک تایید شغل، ویزای F-1 معتبر، تمام فرم‌های l-20 با صفحه 3 امضا شده توسط مشاور دانشجوی خارجی شما ظرف 6 ماه گذشته و یک نامه استخدام شامل تاریخ استخدام و درآمد).

به‌ روز رسانی OPT- آپریل 2008
در آپریل 2008، وزارت امنیت داخلی الزامات OPT خود را برای دانشجویانی که برنامه مشخصی برای مدرک را مطالعه می‌کنند به روز رسانی کرد بنابراین OPT می‌تواند برای 17 ماه اضافه تا یک مجموعه 29 ماهه تمدید شود. این به روز رسانی به منظور  کار کردن روی اختلاف بین دانشجویانی که OPT خود را کامل کرده‌اند و به دلیل جدول‌های زمانی ویزا که در  H1B visaوجود دارد شانسی برای ارسال ویزای H1B نداشته‌اند برقرار شده است.
تمدید ویژه برنامه OPT فقط برای افرادی که توسط شرکت‌های ثبت شده در برنامه اخذ تاییدیه الکترونیکی استخدام شده‌اند هست و شما باید یکی از رشته‌های زیر را بخوانید:
∙ Actuarial Science
∙ Computer Science Applications
∙ Engineering
Engineering Technologies
∙ Life Sciences
∙ Mathematics
∙ Military Technologies
∙ Physical Sciences


ج) استخدام در هنگام تحصیل(CPT)
استخدام در هنگام تحصیل یک گزینه استخدام خارج از فضای دانشگاه برای دانشجویانی با ویزای F-1 در زمانی است که آموزش عملی جزء جدایی ناپذیر برنامه تحصیلی یا علمی باشد. استخدام CPT به عنوان شغل جایگزین/ مطالعه و تحقیق، کارآموزی، آموزش جمعی یا هر نوع کارآموزی لازم که کارفرمایان حامی از طریق توافقنامه های همکاری با دانشگاه ارائه داده‌اند تعریف می‌شود. برای واجدین شرایط و مدرکتان تجربه کار یا اعتبار آموزشی لازم است و بله شما می‌توانید برای استخدام حقوق هم دریافت کنید. مجوز قبلی از دفتر دانشجویان خارجی دانشگاهتان و اطلاع رسانی به سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) لازم است.


واجدین شرایط استخدام CPT:
 1. شما می‌بایست به مدت یک سال با وضعیت معتبر ویزای F-1 در دانشگاه ثبت نام کرده باشید (برای دانشجویان فارغ‌التحصیلی که برنامه نیازمند CPT فوری است استثنا وجود دارد). اگر شما یک سال با ویزای دانشجویی در امریکا بوده اید و بعد از یک سال به دانشگاه دیگری منتقل شده و تقاضای CPT بدهید، ممکن است دانشگاه شما، آن یکسال سابقه شما در دانشگاه قبلی را به عنوان سابقه لازم برای اعطای CPT قبول کند.
 2. شغل CPT باید جزء جدایی ناپذیر برنامه مدرک شما یا الزامی از دوره‌ای باشد که برای آن اعتبار علمی دریافت می‌کنید.
 3. شما باید قبل از ارسال درخواست تایید CPT خود یک پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید.
 4. پیشنهاد کاری شما باید مربوط به رشته یا زمینه مطالعه شما باشد.
دفتر دانشجویان خارجی باید شما را برای CPT تایید کند. وقتی CPT را دریافت کردید فقط می‌توانید برای کارفرمایان و تاریخ‌های تایید شده مشخصی کار کنید ( بر خلاف OPT  یا مشاغل severe economic hardship خارج از فضای دانشگاه که شما می‌توانید در هر جای ایالات متحده کار کنید). بر اساس اینکه شما برای شغل CPT پاره وقت (20 ساعت در هفته یا کمتر) یا تمام وقت ( بیشتر از 20 ساعت در هفته) تایید شده باشید، اعتبار  CPT شما تعیین می‌شود. در حالی که در دانشگاه ، شما می‌توانید فقط برای CPT پاره وقت تایید شوید.
بدون توجه به اینکه برای CPT تمام وقت یا پاره‌ وقت تایید شده باشید، محدودیتی برای مدت زمانی که می‌توانید کار کنید وجود ندارد. با این حال، اگر تا 12 ماه یا بیشتر به طور تمام وقت در CPT کار کرده باشید واجد شرایط OPT نمی‌شوید. اگر کمتر از 12 ماه تمام وقت یا پاره‌وقت در CPT کار کرده باشید هنوز برای تمام OPTهای مجازتان واجد شرایط هستید. پس با اطمینان و دقت تاریخ‌ها و ساعت‌ها را ببینید. کار موقتتان را بعد از فارغ‌التحصیلی به خطر نیاندازید.
نظر به شرایط مختلف اشتغال، باید به طور مداوم جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفتر دانشجویان خارجی در دانشگاهتان در ارتباط باشید. قوانین کلی برای دانشجویان فارغ‌التحصیلان، در حال تحصیل و داوطلبان دکتری تا حدودی متفاوت اجرا می‌شود و آنها می‌توانند شما را راهنمایی کنند. دفتر دانشجویان خارجی می‌تواند به شما در تعیین مشمولیت برای CPT، اطمینان از واجد شرایط بودن پیشنهاد شغلیتان و مطمئن کردن شما از پیگیری تمام مراحل لازم برای درخواست دادن به سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده کمک کند. آنها همچنین باید CPT شما را تایید کنند، پس شما انتخابی ندارید، باید با آنها کار کنید. اما آنها با شما هستند، به خصوص وقتی پای مقررات سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده وسط می‌آید، پس از آنها کمک بخواهید، آنها برای کمک به شما آنجا هستند.
بسیاری از دانشگاه ها در ایالات متحده برنامه‌های کاری و تحقیقاتی را ارائه می‌دهند که استخدام فوری از طریق برنامه‌های CPT را هماهنگ می‌کند. نه تنها به دانشجویان خارجی فرصتی برای کمک به تامین هزینه‌های تحصیلشان می‌دهد بلکه همزمان تجربه کاری با‌ ارزش و کسب مدرک کارشناسی ارشد خود را هم دارند.

Image result

د) شرایط سخت اقتصادی

طبق آنچه سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده توضیح داده است دانشجویانی با ویزای F-1 که دچار شرایط سخت اقتصادی هستند واجد شرایط کار کردن در فضای خارج از دانشگاه تا 20 ساعت در هفته تا زمان برگزاری برنامه‌های دانشگاه و تمام وقت در طول فرجه‌ها هستند.
یک دانشجو برای اینکه از امتیازات "شرایط سخت اقتصادی" بهره‌مند شود، باید:
 1. وضعیت ویزای F-1 حداقل برای یک سال آموزشی (9 ماه) معتبر باشد.
 2. در جایگاه علمی خوبی باشید.
 3. فراهم کردن مدارک شرایط سخت اقتصادی بر اساس شرایط غیر قابل پیش‌بینی خارج از کنترل دانشجو است.
 4. تجربه نشان داده است شغل در فضای دانشگاه نه هست و نه کافی است.
 5. قبل از اعمال چند نمونه از شرایط بحرانی اقتصادی برای یافتن کاری در فضای دانشگاه خوش‌بینانه تلاش کنید:
قانون نمونه‌هایی از انواع مواردی که می‌توانند به عنوان " شرایط سخت اقتصادی پیش آمده در شرایط غیرقابل پیش‌بینی خارج از کنترل دانشجو" در نظر گرفته شوند ارائه داده است. این شرایط ممکن است شامل موارد زیر باشد:
∙ از دست دادن کمک مالی یا شغلی در فضای دانشگاه بدون مقصر بودن دانشجو
∙ نوسانات قابل توجه در ارزش پول یا نرخ ارز
∙ افزایش بیش از اندازه شهریه یا هزینه‌های زندگی
∙تغییرات غیرمنتظره در شرایط اقتصادی منبع پشتیبانی دانشجو
∙ صورتحساب‌های پزشکی یا سایز هزینه‌های قابل توجه و غیر منتظره.
شما باید با کمک و راهنمایی دفتر دانشجویان خارجی برای یک "مدرک تایید شغل" (EAD) درخواست کنید. اما فرم‌ها و مدارکی به علاوه هزینه، عکس و... نیاز است؛ روند رسیدگی می‌تواند تا 12 هفته یا بیشتر طول بکشد و تا زمانی که مدرک تایید شغل را دریافت نکنید نمی‌توانید کار را شروع کنید. وقتی این مدرک را گرفتید، می‌توانید برای یک کارفرما در هر شغلی در هر کجای ایالات متحده کار کنید. وقتی دانشجو نتواند اعتبار ویزای F-1 را حفظ کند مجوز اشتغال به طور خودکار فسخ می‌شود.


ه) استخدام در یک سازمان بین‌المللی

دسته آخر استخدام برای دانشجویان خارجی در ایالات متحده با ویزای F-1 شغلی با یک "سازمان  بین‌المللی شناخته شده" است. برای صلاحیت داشتن، یک سازمان باید در لیست رسمی وزارت امور خارجه باشد و سازمان ‌های لیست شده شامل صلیب سرخ، بانک‌های توسعه آفریقایی و آسیایی، سازمان بهداشت جهانی، سازمان تجارت جهانی و دیگر سازمان‌های مشابه اما کمتر معروف است. چون درخواست OPT یا CPT ندارد، این دسته از استخدام اغلب نادیده گرفته می‌شود. فقط دانشجویانی با پیشنهاد کاری و حمایت یکی از سازمان‌های لیست شده واجد شرایط هستند. با این حال، برای دانشجویان خوش‌شانسی که چنین حامیانی دارند، مزایای مشخصی از این نوع استخدام دارند.


الزامات کار برای یک سازمان بین‌المللی:
1.دانشجو باید یک کارآموزی یا استخدام با یک "سازمان بین‌المللی شناخته شده" را داشته باشد. برای دیدن لیست اخیر "سازمان‌های بین‌المللی شناخته شده" اینجا کلیک کنید.
 1. این شغل باید در محدوده حمایت آن سازمان و رشته تحصیلی دانشجو باشد.
 2. وضعیت ویزای F-1 دانشجو باید حداقل برای یک سال کامل آموزشی اعتبار داشته باشد.
 3. جایگاه علمی دانشجو باید خوب باشد.
اگر این الزامات را فراهم کردید، می‌توانید برای مجوز تایید شغل(EAD) از سازمان مهاجرت و شهروندی ایالات متحده(USCIS) درخواست کنید. شما می‌توانید فقط بعد از گرفتن مجوز تایید شغلتان که 3 ماه طول می‌کشد کارتان را شروع کنید.
مزایای این نوع استخدام در مقایسه با CPT یا OPT:
∙ این نوع استخدام نه به اعتبار شما بستگی دارد نه به برنامه آموزشی شما نیاز دارد.
∙ صرف نظر از اینکه چه قدر یا چه مدت کار کرده‌اید، این نوع استخدام 12 ماه پس تکمیل OPT شما را کسر نمی‌کند.


شما می توانید جهت ارسال سوالات یا اخذ اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار با ویزای دانشجویی، با دفتر انجمن ایرانیان مقیم امریکا، با شماره تلفن 929-260-3377 یا با آدرس ایمیل [email protected] تماس بگیرید


 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  [email protected]
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)

 
به اینستاگرام ما بپیوندید