فیلادلفیا
عضویت
images/iacf9.jpg_(1) (3).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         
     
   پرچم رسمی شهر فیلادلفیا  
 

 

 

 
     
   نمایی زیبا از downtown شهر  
 

 

 

 
     
 

نمایی از پارک Fairmount، بزرگترین پارک شهری جهان

 

 

فیلادلفیا بزرگترین شهر ایالت پنسیلوانیا و پنجمین شهر بزرگ امریکا است. این شهر در سال 2012 با احتساب حومه آن جمعیتی نزدیک به 6 میلیون نفر داشته است. فیلادلفیا یکی از مهمترین و تاریخی ترین شهرهای امریکا به شمار می رود چرا که به مدت 10 سال پایتخت موقت امریکا قبل از واشنگتن دی سی بوده است و با برگزاری اجلاس پدران ایالات متحده در سالهای 1776 و 1787 در این شهر، بیانیه استقلال و قانون اساسی امریکا در این شهر شکل گرفته است. نام فیلادلفیا از ریشه ای یونانی گرفته شده است و به معنای "عشق برادرانه" می باشد. ساکنین به این شهر، اصطلاحا "فیلی" می گویند ولی به نام های دیگر چون گهواره آزادی، زادگاه امریکا و شهر لرزان نیز نامیده می گردد.

فیلادلفیا در سال 1682 توسط ویلیام پن، بنا نهاده شد و به زودی با سبقت گیری از بوستون به عنوان دومین شهر بزرگ و مهم امپراطوری بریتانیا بعد از لندن شناخته شد. سپس با تبدیل به یک مرکز صنعتی بزرگ، به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرین به ویژه امریکایی های افریقایی تبار درآمد. از اواسط قرن بیستم به بعد توجه فیلادلفیا معطوف به تکنولوژی و تجارت گردید و اینک فعالیتهای بازرگانی به عنوان مهمترین فعالیتهای ناحیه اقتصادی شهر شناخته می شوند به طوری که از لحاظ تولید ناخالص داخلی به عنوان نهمین شهر جهان محسوب می گردد. موتورهای اقتصادی شهر، شامل پالایش نفت، تولیدات غذا، بهداشت و درمان، توریسم و بیوتکنولوژی می باشد. نماهای تاریخی بسیار زیادی در این شهر وجود دارد. فیلادلفیا بیش از هر شهر دیگری در امریکا مجسمه ها و طرحهای برجسته دیواری تاریخی دارد، همچنین پارک Fairmount در این شهر با مساحتی نزدیک به 9200 هکتار بزرگترین پارک شهری جهان به شمار می رود.

آب و هوای فیلادلفیا جزو انواع نیمه گرمسیری مرطوب طبقه بندی می گردد که تابستانهای گرم و مرطوب، زمستان های سرد با بارندگی های متغیر و بهار و پاییز ملایم را شامل می گردد. جمعیت فیلادلفیا از سال 1950 به مدت 50 سال رو به کاهش گذاشت تا اینکه از سال 2000 با تغییر شرایط زندگی و رشد چشمگیر فعالیتهای تکنولوژی در این شهر دوباره به رشد آرام خود باز گشت به طوری که اکنون در حدود 13 سال است که رشد جمعیت مثبتی را تجربه می کند. امریکایی های افریقایی تبار یا همان سیاهپوستان در حدود 43درصد جمعیت شهر را در برمی گیرند. فیلادلفیا با غذاهای مخصوصش شناخته می شود. این غذاها و خوراکی ها که شامل ساندویچ Hoagy، Scrapple (خوراکی مرکب از گوشت سرخ شده و ادویه مخصوص)، Pretzel یا چوب شور نرم، CheeseSteak و آب یخ می باشند طرفداران بسیار زیادی دارد. دو روزنامه مهم به نامهای  The Philadelphia Inquirer و  Philadelphia Daily News منتشر می گردند. فیلادلفیا تقریبا در تمام رشته های ورزشی امریکا تیمی در سطح اول رقابت ها دارد که از این بین می توان به تیم بسکتبال Philadelphia 76ers، تیم هاکی Philadelphia Flyers و تیم بیس بال Philadelphia Phillies اشاره کرد.

مراکز علمی فرهنگی بسیار متعددی در فیلادلفیا مستقرند. از جمله می توان به دانشگاه های مشهور Pennsylvania، Temple، Thomas Jefferson و Drexel اشاره کرد. دانشگاه پنسیلوانیا همواره در بین 10 دانشگاه اول امریکا بوده است. بیمارستان کودکان فیلادلفیا جزو معروفترین مراکز درمانی کودکان جهان به شمار می رود. موسسه فرانکلین در این شهر یک مرکز علمی تاریخی بسیار مهم است که یادبود ملی پرزیدنت بنجامین فرانکلین، آکادمی علوم طبیعی، موزه  Mütter و موزه زمین شناسی و اخترشناسی دانشگاه پنسیلوانیا را دربر می گیرد. فیلادلفیا بیش از هر شهر دیگری در امریکا مراکز هنرهای عمومی دارد.

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

در صورت ارسال نظرهای توهین آمیز یا نژاد پرستانه، حساب کاربری مسدود خواهد شد

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

 

 
 
سازمان فرهنگی - اجتماعی
ایرانیان مقیم امریکا

 
سازمان فرهنگی اجتماعی ایرانیان مقیم امریکا یک کمپانی خصوصی ولی وابسته به قوانین ایالات متحده می باشد که در زمینه ارائه خدمات شهروندی به ایرانیان مقیم در امریکا فعالیت می کند.  کاربران محترم می توانند در مورد سوالات و مشکلات خود در خصوص زندگی، کار، تحصیل و مهاجرت به امریکا با ما تماس بگیرند.
خدمات سازمان، شامل خدمات وکالتی برای مهاجران، خدمات دانشگاهی برای دانشجویان و خدمات مختلف دیگر برای کار و زندگی در امریکا می باشد.

ایمیل:  [email protected]
تلفن: 9292603377
پیغام مستقیم به مسنجر: (اینجا کلیک کنید)